Znajdź Agenta

31 lipca 2020

Życie prywatne

Bon turystyczny- czym jest i jak z niego korzystać?

W dniu 15 lipca 2020 r. weszła w życie ustawa o polskim bonie turystycznym (dalej: ustawa), która reguluje nowe świadczenie – bon turystyczny. Jego celem jest wsparcie polskich rodzin przy finansowaniu kosztów wakacji dzieci oraz jednocześnie wsparcie polskiej branży turystycznej, która mocno ucierpiała w związku z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym wirusem SARS-COV-2, tzw. koronawirusem.

Czym jest bon turystyczny? Jakie warunki należy spełnić, aby został przyznany?

Zacznijmy od początku. Przez pojęcie „Polski Bon Turystyczny” należy rozumieć dokument w formie elektronicznej, który ma wartość 500 zł na każde dziecko. Dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł (w sumie więc 1000 zł). Bon przysługuje, jeżeli dziecko nie ukończyło 18 roku życia.

Warunkiem jego otrzymania jest przyznane prawo do świadczenia wychowawczego na dziecko (tzw. 500+) lub do dodatku wychowawczego wynikającego z ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (szczegółowo o warunkach, jakie musi spełniać osoba, której świadczenie w formie bonu przysługuje, można przeczytać w art. 4 ustawy).

Co istotne uzyskanie bonu nie jest zależne od poziomu dochodów. Od bonu nie trzeba odprowadzać podatku, nie wlicza się go również do wysokości dochodu.

Warunki spełnione. Jak otrzymać bon turystyczny?

Aby uzyskać bon nie trzeba składać żadnego wniosku, wystarczy go aktywować. Bon turystyczny ma wyłącznie postać elektroniczną.

Można go wygenerować po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jest to platforma teleinformatyczna prowadzona przez ZUS. Bon ma formę 16-cyfrowego numeru, który otrzymasz na podany wcześniej przez siebie numer telefonu – w formie wiadomości tekstowej sms, lub mailowo, w zależności od tego, jaki kontakt (numer telefonu komórkowego/adres email) podasz.

Bonu nie można w żaden sposób spieniężyć – nie istnieje możliwość wymiany bonu na gotówkę czy inne środki płatnicze.

Korzystanie z bonu. Jak to zrobić? Czy każdy przedsiębiorca przyjmie płatność bonem?

Bon może zostać zrealizowany na terenie całego kraju. Używając go można opłacić usługi hotelarskie takie jak pobyt w hotelu, w pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym lub na campingu. Również będzie możliwie opłacenie bonem imprezy turystycznej realizowanej przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego. Oznacza to, że przy pomocy bonu będzie można opłacić pobyt dziecka na koloniach lub obozie rekreacyjnym.

Nie należy zapominać, że bon dedykowany jest wypoczynkowi dzieci. Jest on przyznawany „na dziecko”. Opłacone usługi noclegowe czy imprezy turystyczne mają być więc realizowane na rzecz dziecka, które jest beneficjentem tego bonu.

Na stronie internetowej www.bonturystyczny.gov.pl ma zostać zamieszczona lista przedsiębiorców u których płatność bonem będzie możliwa. Zatem przed rezerwacją warto się upewnić, że dany przedsiębiorca na ww. liście jest i przyjmie płatność w formie bonu turystycznego.

Aby skorzystać z płatności bonem należy okazać go podczas dokonywania rezerwacji lub przy zakwaterowaniu (jeżeli to wtedy następuje płatność). Jeżeli kwota płatności będzie wyższa niż ta na którą opiewa bon, będzie można ją dopłacić gotówką, czy przelewem. Co więcej nie ma potrzeby wydatkowania całej kwoty naraz. Bon może być wykorzystywany wielokrotnie aż do skompensowania całej jego sumy.

Do kiedy bon będzie ważny?

Bon turystyczny będzie można aktywować od dnia 1 sierpnia 2020 r. Będzie on ważny do końca marca 2022 r. Istotne jest, że jest to data do kiedy należy dokonać opłaty, sam pobyt może mieć miejsce później.

Również rodzice, których dzieci urodziły bądź urodzą się w 2020 r. będą mieli możliwość pobrać bon turystyczny. Warunkiem jest, aby do dnia 31 grudnia 2020 r. uzyskali prawo do świadczenia wychowawczego – tzw. 500+ lub do dodatku wychowawczego (o warunkach więcej w punkcie 1 wpisu).

O autorze

Marta Kotowska

Marta Kotowska

Radca prawny

Marta jest absolwentką prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe nabyte w trakcie pracy w kancelariach prawnych w Warszawie. W ramach bloga D.A.S. zajmuje się głównie tematami związanymi z prawem cywilnym oraz prawem pracy.